15 kwietnia 2024

Informacja o wystąpieniu wszawicy

Z niepokojem informujemy, że w szkole pojawiły się przypadki zachorowania dzieci na wszawicęJest to choroba zakaźna i wymaga zdecydowanego leczenia. Prosimy o sprawdzenie swoich dzieci. Powoduje ona szybkie zarażanie się dzieci, a w związku z tym również innych członków rodziny, a nieleczona powoduje duży dyskomfort dla dziecka i stanowi poważną przyczynę chorób skóry.

Zakażenie może nastąpić w szkole, bądź od innego dziecka uczęszczającego na zajęcia dodatkowe, ale również w czasie pobytu w salach zabaw, na basenie (suszarki) gdzie następuje bezpośredni kontakt z dziećmi a także w dużych skupiskach ludności (sklepy, kina, środki transportu).

Zachorowanie na wszawicę nie jest wstydliwym problemem, ponieważ nie świadczy o zaniedbaniu higienicznym, a choroba nie uwzględnia statusu materialnego i społecznego ludzi i może się nią zarazić każdy.

Natomiast symptomem świadczącym o dbaniu o higienę jest walka z chorobą i skuteczne jej leczenie!

Poniżej przekazujemy pomocne informacje:

Informacja dla Rodziców dotycząca profilaktyki i zwalczania wszawicy

Jakie są objawy wszawicy? Typowymi objawami wszawicy jest:

• obecność żywych wszy
  • obecność gnid
  • intensywny i uporczywy świąd skóry
  • zmiany skórne powstałe w wyniku ugryzień wszy ü rumień na karku
  • powiększone węzły chłonne.

Jak pozbyć się wszy i gnid?

1. Preparaty z apteki na wszy – pierwszą metodą leczenia są preparaty dostępne w aptekach. Wybór jest szeroki – w ofercie znajdziemy szampony, płyny i lotiony. Wiele z nich można stosować już u kilkumiesięcznych dzieci, kobiet w ciąży i matek karmiących piersią. Typowy szampon na wszy stosuje się zazwyczaj dwukrotnie. Po pierwszym umyciu głowy – włosy należy dokładnie wyczesać, usuwając w ten sposób martwe wszy i gnidy. Mniej więcej po tygodniu – dla pewności całą procedurę trzeba powtórzyć.
  2. Chociaż wszy przenoszone są przez bezpośredni kontakt włosów – to walka z pasożytami powinna mieć charakter kompleksowy. Jeśli jedna osoba w rodzinie jest zarażona, należy przyjąć, że pozostali domownicy również. W związku z czym ich głowy powinny przejść gruntowny przegląd.
  3. Dopełnieniem leczenia z wykorzystaniem produktów aptecznych mogą być metody domowe na wszy. Należy jednak pamiętać, że o ich skuteczności decyduje regularność. Jedną z nich jest nietypowy duet, czyli połączenie majonezu z octem w proporcji 2:1. Do powstałej mazi dodaje się kilka kropli olejku eterycznego z drzewa herbacianego, który jest naturalnym środkiem owadobójczym, skutecznie pomagającym w pozbyciu się wszy u dziecka. „Majonezową pastę” dokładnie rozprowadza się na włosach i skórze głowy, a po kilku godzinach spłukuje ciepłą wodą. Czynność powtarza się codziennie przez tydzień.
  4. Olejki i grzebień – nie musi być elektroniczny, wystarczy, że będzie gęsty i metalowy. Przy wyczesywaniu wszy z głowy dziecka można wykorzystać właściwości olejków eterycznych: jaśminowego, herbacianego, lawendowego lub eukaliptusowego. Kilka kropli olejku miesza się z oliwą z oliwek i wciera w skórę głowy. Po upływie 30 minut spłukuje się włosy ciepłą wodą i bardzo dokładnie, miejsce po miejscu, rozdziela kolejne pasma, przeczesując wilgotne włosy. Po wszystkim należy umyć grzebień w wodzie z mydłem, żeby nie dopuścić do ponownego zakażenia.
  5. W walce z przebiegłym pasożytem pomoże też „must have” każdej kuchni, czyli oliwa z oliwek, która skutecznie udusi wszy. Wystarczy, że podgrzeje się oliwę, a kiedy osiągnie odpowiednią temperaturę kolistymi ruchami wetrze się w skórę głowy, a na głowę dziecka nałoży się czepek kąpielowy. Najlepsze efekty przynosi pozostawienie preparatu na noc. Rano spłukuje się włosy dziecka ciepłą wodą i dokładnie wyczesuje się grzebieniem. Zabieg powtarza się przez trzy dni z rzędu.
  6. Stosowanie odstraszaczy na wszy – poza regularną kontrolą w ramach profilaktyki można skorzystać z produktów zapobiegających wszawicy. Najczęściej mają postać płynów, lotionów lub aerozoli, a w ich składzie znajdują się naturalne składniki i olejki (rozmaryn, lawenda, mentol), które z jednej strony odstraszają wszy i owady, a z drugiej dbają o zdrowy wygląd i dobry stan włosów.
  7. Aromaterapię wykorzystują także „gumki do włosów przeciw wszawicy”. Są one nasączone olejkami eterycznymi, które parując pod wpływem ciepła wydzielanego przez skórę tworzą strefę ochronną wokół głowy użytkownika. Tylko należy pamiętać, że nie należy ich moczyć.

Aby zapobiec wszawicy, warto stosować się do kilku prostych zasad:

1. systematycznie przeglądaj włosy dziecka – zwłaszcza w okolicach karku, skroni, za uszami;
  2. pamiętaj o codziennym wyczesywaniu włosów;
  3. podczas zabawy z innymi dziećmi, treningów, zajęć grupowych, upnij lub zwiąż włosy dziecka;
  4. edukuj dzieci w kwestii przestrzegania zasad higieny osobistej;
  5. uczulaj dzieci, aby nie wymieniały się z rówieśnikami rzeczami osobistymi.