24 kwietnia 2024

„WARSZAWA W OBRAZACH CANALETTA”

Dnia 11 kwietnia 2024 r. klasa 3b uczestniczyła w lekcji muzealnej „WARSZAWA W OBRAZACH CANALETTA” w Zamku Królewskim. Dzięki słynnym obrazom Canaletta uczniowie poznali Warszawę sprzed ponad 200 lat – jej architekturę (ulice, pałace, kościoły) i mieszkańców (mieszczan, szlachtę, rzemieślników, przekupniów, kuglarzy, artystów, żebraków). Dowiedzieli się, jak wyglądało życie dawnego miasta (transport, handel, rozrywki, higiena). Poznali biografię Bernarda Bellotta zw. Canalettem i tajniki jego warsztatu. Nauczyli się wskazywać różnice między dawnym a współczesnym miastem, opisywać obraz, posługując się terminami: weduta, sztafaż, perspektywa. Dowiedzieli się, jak powstaje obraz olejny (gruntowanie płótna, szkic, camera obscura, werniks). To była bardzo interesująca lekcja.

Joanna Klicka