11 marca 2020 premier oraz ministrowie (kolejno: zdrowia, edukacji narodowej, szkolnictwa wyższego) poinformowali o zamknięciu, w ramach profilaktyki placówek oświatowych na okres dwóch tygodni (tj. 12–25 marca 2020). Przy czym od czwartku 12 marca 2020 nie było zajęć, ale dzieci mogły przychodzić na zajęcia (jeśli rodzice nie mogli się nimi zająć), a dopiero od poniedziałku było całkowite zamknięcie. 4 listopada 2020: Ze względu na gwałtowny wzrost ilości nowych zarażeń, Rozporządzeniem z 6 listopada 2020 przedłużono obowiązywanie dotychczasowych ograniczeń oraz wprowadzono nowe. m.in.: nauka zdalna w klasach 1–3 szkół podstawowych oraz przedłużenie nauki zdalnej w klasach 4–8 szkół podstawowych i szkołach ponadpodstawowych. W związku z koronawirusem SARS-CoV-2, który pojawił się w Polsce, wiele osób jest poddanych kwarantannie, nadzorowi epidemiologicznemu, są również osoby przebywające w izolacji.18 stycznia 2021 została przywrócona nauka stacjonarna dla klas I–III szkół podstawowych. W maju 2021 w związku ze spadkiem liczby zakażeń zniesiono większość obostrzeń (otwarto miejsca kultury, stadiony, szkoły, itp. oraz zniesiono limity w transporcie).

Od 20 marca 2020 roku do 15 maja 2022 roku, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia obowiązywał w Polsce stan epidemii.