17 grudnia 2021

Nagrywamy film promujący projekt CoMobility oraz prowadzimy działania terenowe

W grudniu wzięliśmy udział w nagraniach do filmu promującego projekt CoMobility. Nagrania zostały połączone z działaniami terenowymi, które miały badać następujące aspekty:

• ruch samochodowy wokół szkoły,
  • komunikacja miejska,
  • panujące na drogach warunki, ze szczególnym uwzględnieniem pieszych.

I grupa uczniów, która zajmowała się ruchem samochodowym sprawdziła ile pojazdów przejeżdżało przez ulicę Trocką w ciągu 5 minut i jakiego rodzaju były to pojazdy (samochody osobowe, samochody dostawcze/ciężarówki, autobusy).
Wnioski:
Okazało się, że w wyznaczonym na badanie czasie przejechało 70 pojazdów (samochody dostawcze/ciężarówki – 17, samochody osobowe – 47, autobusy – 6)

II grupa uczniów, która badała komunikację miejską sprawdziła ile autobusów zatrzymuje się na wskazanym przez nauczyciela przystanku oraz ile osób z nich wysiada. Dzieci dokonywały pomiarów około godziny 11.00 na przystanku Bieżuńska 01.
Wnioski:
W tym czasie podjechały 3 autobusy, z których wysiadły tylko 3 osoby.

III grupa uczniów, która sprawdzała warunki panujące dla pieszych określała szerokość chodników prowadzących do szkoły, czas jaki potrzebuje jedno dziecko, żeby przejść przez pasy oraz długość trwania zielonego światła z uwzględnieniem pieszych oraz pojazdów.
Wnioski:
W wyniku przeprowadzonych badań okazało się, że czas trwania zielonego światła dla pieszych to 13 sekund, a dla pojazdów 43 sekundy. Uczniowie wskazali, że 1 dziecko przechodzi przez ulicę 12 sekund. Czas trwania zielonego światła dla pieszych jest zatem bardzo krótki.

Agnieszka Biernacka