13 października 2022

Aktywności wspierające rozwój językowy.

Zajęcia logopedyczne to nie tylko usprawnianie aparatu mowy, ćwiczenia artykulacyjne I zabawy oddechowe, lecz także inne aktywności, które wspierają rozwój mowy dziecka. Dlatego podczas zajęć logopedycznych razem z uczniami podejmujemy szereg działań mających na celu poprawę wymowy i komunikacji. W jakim zakresie działamy?

1. Percepcja słuchowa

Słuchamy, reagujemy, rozpoznajemy dźwięki, odtwarzamy rymy i rytmy – bo prawidłowo ukształtowane funkcje słuchowe warunkują właściwy rozwój mowy.

1. Ćwiczenia lewopółkulowe

Układamy, dopasowujemy, segregujemy, kategoryzujemy, odwzorowujemy, analizujemy, łączymy – bo lewa półkula mózgowa odpowiada za mowę.

1. Czytanie i słuchanie

Czytamy, opowiadamy, wskazujemy obrazki, szukamy elementów, tworzymy nowe zakończenia historii, wymyślamy bohaterów – ćwiczymy w ten sposób koncentrację, percepcję wzrokową i słuchową, pobudzamy kreatywność                     i zwiększamy zasób słownictwa.

1. Motoryka mała i duża

Bawimy się paluszkami, rysujemy, malujemy, lepimy, wycinamy, zgniatamy, nawlekamy – czyli robimy to, co małe rączki lubią najbardziej. Czasem nawet maszerujemy, biegamy i skaczemy – bo w zdrowym ciele piękna mowa.

Monika Walewska-Gruchała