23 września 2024

Rajd PTTK po Żoliborzu

To był pierwszy powakacyjny rajd szkolnego koła turystycznego, ale już trzeci z cyklu w ramach projektu PTTK z okazji 80 rocznicy Powstania Warszawskiego. Tym razem trasa prowadziła przez ulice Żoliborza, na których raz po raz napotykaliśmy miejsca pamięci związane z sierpniem i wrześniem 1944 roku, w szczególności te, na których piętno odcisnęli żołnierze AK ze zgrupowania „Żywiciel”. Dwa lata temu gościliśmy w naszej szkole Pana Jakuba Nowakowskiego ps. Tomek, który jako młody chłopak, powstaniec, właśnie walczył na Żoliborzu w tymże zgrupowaniu.

Pogoda dopisała – ostatnia sobota lata była prawdziwie „letnia” – słoneczna i gorąca. Nic zatem dziwnego, że przyroda jeszcze nie szykuje się do snu zimowego. Wręcz przeciwnie – wypatrzyliśmy kasztanowca, który… ponownie zakwitł! Czyżby zbliżał się termin matury? Ot, taka ciekawostka przyrodnicza podczas historycznego rajdu…

Dominika Dąbrowska, Anna Korniluk