17 marca 2023

Spotkanie z żołnierzem Powstania Warszawskiego, panem Jakubem Tomaszem Nowakowskim

W środę, 15 marca, gościliśmy w naszej szkole wyjątkowego Gościa – powstańca warszawskiego, członka Batalionu Zośka, pana Jakuba Nowakowskiego, ps. „Tomek”, który spotkał się z naszymi najstarszymi klasami.

Pan Jakub, a właściwie Pan Tomek, podzielił się z nami historią swojego życia – działalnością w Szarych Szeregach i Armii Krajowej, a następnie walką w Powstaniu Warszawskim (na terenie Żoliborza), z którego to wyszedł z życiem, mimo że aż 4 razy wisiało ono na włosku. Opowiedział nam także czym zajmował się po wojnie, kiedy to walczący o wolną Polskę „Akowcy” musieli uczyć się życia w zupełnie nowej rzeczywistości nie do końca wolnego PRL-u. Wtedy nasz Gość, po ukończeniu studiów na uniwersytecie, rozpoczął pracę naukową jako… zoolog. Będąc asystentem na wyższych uczelniach i członkiem Polskiej Akademii Nauk.

Wszyscy słuchaliśmy opowieści powstańczej w wielkim skupieniu, mając świadomość, że była to lekcja żywej historii i patriotyzmu. Bezcenna.

D.D.