12 listopada 2022

Rajd szkolnego koła turystycznego wokół Jeziorka Czerniakowskiego.

Mglisto-pochmurny sobotni poranek 12 listopada może i nie zachęcał do wyjścia z przytulnych domowych pieleszy, ale cóż było robić – projekt sam się nie dokończy ! Tak, rajd ścieżką przyrodniczo-edukacyjną wokół rezerwatu przyrody Jeziorko Czerniakowskie był ostatnim zadaniem do wykonania w ramach realizacji projektu PTTK o/Mazowsze p.t. „Akademia Nadwiślańska” i gdyby nie pochmurna listopadowa aura można by rzec był wyjątkowo interesujący. Co nas tam urzekło? Ano obecność jeziora na terenie Warszawy, tuż obok osiedla Siekierki i Sadyba z dużą bioróżnorodnością, którą po części udało nam się zaobserwować. Widzieliśmy bowiem przykłady ptactwa wodnego: kaczki krzyżówki, mewy śmieszki i perkozy; ślady obecności w tej okolicy bobrów i dzików, a nawet grupę morsów! Nie, nie takich prawdziwych z rejonów arktycznych. Po prostu kilka pań zdecydowało się zażyć zimnej kąpieli w ramach „morsowania”, czego byliśmy naocznymi świadkami. Jedynymi trudnościami, na które natrafiliśmy były mało lub praktycznie wcale nieczytelne tablice informacyjne, na podstawie których musieliśmy odpowiedzieć na pytania z karty zadań oraz wszechobecne błoto, którym znacznie utytłaliśmy nasze obuwie. Życie.

Po wypełnieniu ostatniego zadania w projekcie nie pozostaje nam już nic innego jak tylko czekać cierpliwie na jego podsumowanie i ogłoszenie zwycięskich szkół. Chciałoby się powtórzyć zeszłoroczny sukces i ponownie stanąć na podium…

D.D i A.K