23 września 2023

Rajd po Żoliborzu

To było już przedostatnie spotkanie w ramach realizacji projektu mazowieckiej PTTK  "Skarpa Warszawska". Tym razem trasa wędrówki prowadziła kameralnymi uliczkami starego Żoliborza - od Placu Wilsona i Parku Żeromskiego aż do Cytadeli przy Wisłostradzie. Ten rajd miał wybitnie historyczny charakter, choć po drodze pojawiały się również i przyrodnicze akcenty. Bowiem skupiał się głównie na dwóch dziewiętnastowiecznych carskich budowlach wojskowych: Forcie Michała Sokolnickiego i oczywiście owianej wyjątkowo złą sławą ogromną Cytadelą, której zadaniem było "zniechęcanie" mieszkańców Warszawy do podejmowania jakichkolwiek działań wyzwoleńczych. Naszej grupie, jak zawsze, udało się z sukcesem odpowiedzieć na wszystkie "rajdowe" pytania, zatem kolejne zadanie mamy "do przodu". Jeszcze tylko zostanie nam spacer po Młocinach i Bielanach 14 października i kolejny certyfikat ozdobi ścianę naszej szkoły. Bo jest już naprawdę w zasięgu ręki...

Dominika Dąbrowska