06 marca 2023

Warsztaty klasy 6a w muzeum Polin

W poniedziałek, 06 marca, klasa 6a miała okazję już po raz drugi gościć na zajęciach prowadzonych przez edukatorów z Muzeum Historii Żydów Polskich – „Polin”. Tym razem tematem warsztatu, pod dość przewrotnym tytułem „Dzieci i ryby głosu nie mają ?” była Konwencja Praw Dziecka oraz sylwetka wyjątkowego pedagoga, można by rzec rewolucjonisty w zakresie podejścia do dzieci – doktora Janusza Korczaka (wł. Henryka Goldszmita). W czasie zajęć dowiedzieliśmy się, że jeszcze całkiem niedawno, bo aż do 19. wieku, dzieci były traktowane w społeczeństwie przedmiotowo, nie liczono się z ich zdaniem, nie miały praw przysługujących dorosłym, a nawet zmuszane były do pracy ponad siły. Dopiero poglądy działaczy społecznych takich jak doktor Korczak zmieniły ich sytuację: dziecko stało się „człowiekiem”, który ma prawo do własnego zdania, szacunku i podmiotowego traktowania. Spotkaniu towarzyszyła wizyta na fragmencie wystawy stałej Muzeum.

D.D.