22 września 2023

Wycieczka klasy 7a po Pradze Północ

W piątek, 22 września, klasa 7a udała się na pierwszą w nowym roku szkolnym wycieczkę. Tym razem wybór padł na Starą Pragę, a konkretnie na dwa punkty na jej mapie - oddziały Muzeum Miasta Stołecznego Warszawy: Muzeum Drukarstwa i Muzeum Pragi. Motywem przewodnim były praskie rzemiosła - zawody, które wypierane przez nowoczesne technologie i masową produkcję, powoli zanikają. Zaczęliśmy od Muzeum Drukarstwa - tam, po krótkim wykładzie z zakresu historii druku, wykonaliśmy prace plastyczne techniką linorytu - grafiki, które następnie ozdobiły płócienne torebki na "przydasie". Kolejnym punktem był krótki spacer w poszukiwaniu wciąż działających praskich rzemieślników - przeszliśmy się ulicami Ząbkowską i Brzeską w okolice słynnego "Różyca", przy okazji będąc naocznymi świadkami policyjnego nalotu na ulicy Brzeskiej - ot, taki kolejny praski "koloryt"...

Dzień zakończyliśmy w Muzeum Pragi lekcją o ginących profesjach warszawskich, które stanowią już nasze niematerialne dziedzictwo kulturowe i ... dokończyliśmy szycie naszych saszetek. Jak najprawdziwsi prascy rzemieślnicy.

Dominika Dąbrowska