16 listopada 2021

Warsztaty edukacji społecznej i obywatelskiej klasy 5a

Wtorkowe przedpołudnie, 16 listopada, klasa 5a spędziła we wnętrzach staromiejskiego Muzeum Historycznego Warszawy, w którym dowiedzieliśmy się jak na przestrzeni historii naszego miasta zmieniało się prawo i możliwość współdecydowania o rozwoju i inwestycjach planowanych na terenie stolicy. Po zapoznaniu z zarysem dziejów Grodu nad Wisłą i sylwetkami niektórych ze znamiennych jego mieszkańców, uczniowie poznali możliwości, jakie obecnie dają mieszkańcom projekty w ramach Budżetu Partycypacyjnego, czy, prościej, Obywatelskiego. Co więcej, każda z kilkuosobowych grup opracowała swój mini-projekt, który następnie prezentowała na forum. Czas spędzony w Muzeum był nie tylko cenną lekcją historii, lecz przede wszystkim wychowania obywatelskiego. Bo, o czym nie wszyscy jeszcze wiedzą, o podziale środków z budżetu stolicy mogą decydować również nastolatkowie, do czego wszystkich serdecznie namawiam.

D.D.