12 września 2022

Rajd Szkolnego Koła Turystycznego w Lesie Bielańskim.

W sobotę, 10 września, po raz pierwszy w nowym roku szkolnym ruszyliśmy w „plener” w ramach realizacji zadań nowego projektu PTTK o/Mazowsze p.t. „Akademia Nadwiślańska”. Tym razem trasa rajdu prowadziła przez rezerwat przyrody Las Bielański – ostatni zachowany na terenie Warszawy fragment niegdysiejszej Puszczy Mazowieckiej. Przemierzając ścieżki edukacyjne poznaliśmy nie tylko florę i faunę tego szczególnego miejsca, lecz również i jego historię związaną nierozerwalnie ze znajdującym się tam do roku 1910 zakonem Kamedułów, zamieszkujących niewielkie domki zwane potocznie „eremami”. Nie tylko wysłuchaliśmy opowieść pani przewodniczki o surowej regule zakonnej eremitów w białych habitach, lecz również zwiedziliśmy sobie taki właśnie domek kamedulski. Zwiedziliśmy również pobliski barokowy kościół i zobaczyliśmy grób Stanisława Staszica; pokręciliśmy się na drewnianej karuzeli (wszak karuzela na Bielanach ma długą tradycję…), a nawet spróbowaliśmy zaprzyjaźnić się z sympatycznymi osiołkami, rezydentami znajdującej się przy kościele całorocznej szopki betlejemskiej. Ogólnie wycieczkę można śmiało zaliczyć do bardzo urokliwych i udanych, bo Las Bielański to naprawdę wyjątkowe miejsce na mapie naszego miasta. A i wszystkie zadania wykonaliśmy, mamy nadzieję, że w dodatku bezbłędnie ! Zapraszamy serdecznie na kolejne rajdy, kolejny już za tydzień!

A.K i D.D