01 października 2022

Rajd szkolnego koła turystycznego w rezerwacie przyrody Wyspy Zawadowskie.

Na samym końcu (czy może raczej „początku”) naszego miasta znajduje się prawdziwa dzika „dżungla”. Takiego przynajmniej słowa użył Pan Przewodnik oprowadzający nas po okolicach Wysp Zawadowskich, czyli piaszczystych łach zlokalizowanych na środku Wisły na wysokości Wilanowa i Konstancina z jednego oraz Wawra i Józefowa z drugiego brzegu Królowej Polskich Rzek. Miejsce to, niedostępne dla lądowych drapieżników, upodobały sobie ptaki wodne, takie jak kormorany czarne, czaple siwe i białe, mewy śmieszki oraz sieweczki obrożne, które gniazdują tam i mają  swoje miejsca lęgowe. Z tego też powodu Wyspy Zawadowskie, objęte całkowitą ochroną, są tak cennym przyrodniczo obszarem.

I w sobotę, 1 października, w ramach realizacji projektu PTTK Akademia Nadwiślańska pojechaliśmy je obejrzeć i spróbować zaobserwować ich mieszkańców. Udało się. Przez szkła lornetki zaobserwowaliśmy zarówno kormorany, najliczniej występujące, jak i oba gatunki czapli oraz mewy. A przy okazji „zaliczyliśmy” naprawdę długi spacer wiślanym wałem przeciwpowodziowym i skorzystaliśmy z uroków „złotej polskiej jesieni”, gdyż pogoda trafiła się nam nader łaskawa.

Kolejną „odsłoną” Projektu będzie rajd po Uroczysku Młociny 15 października, na który już teraz chętnych serdecznie zapraszamy.

A.K i D.D